Afrika Su Kuyusu PROJELERİ

Her yıl artan kuraklıklar yüzünden su kaynakları yetersiz kalmakta ve birçok köy temiz suya ulaşma imkânı bulamamaktadır. Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile birlikte dünyanın birçok yerinde kuraklık ciddi bir tehlike haline gelmeye başladı.

Dünyada bilinen en büyük temel ihtiyaçlardan biri de su kaynaklarının hızla tükenmesidir. Özellikle küresel ısınma ile kurak ve yarı kurak iklim yaşayan Afrika ülkelerinde su kaynakları daha hızlı bir şekilde tükenmektedir. En fakir kıta olan Afrika’da insanlar ve hayvanlar susuzluktan etkileniyor. Her yıl binlerce insan temiz içme suyu eksikliğinden oluşan salgın hastalıklardan hayatını kaybediyor. 

Su Kuyusu Bağış

 Derneğimiz su kuyusu açmak için öncelikle en çok ihtiyaç bulunan bölgeleri belirliyor ve temiz su imkânı sağlamakla birlikte oralarda bulunan kirli suların yol açtığı zatürre, kolera, tifo gibi hastalıkların da engellenmesi su kuyularından çıkan temiz sular sayesinde engellenmeye çalışılıyorAfrika’da yaşayan insanlar suya ulaşabilmek için saatlerce yol katetmek zorunda kalıyor Kirli suya mahkûm olan ihtiyaç sahiplerine temiz içme suyu sunuyoruz. Açılan su kuyularından yüzlerce kişi istifade ettiği gibi, hayvanlar ve bitkiler de yararlanıyor. İhtiyaç sahibi Afrika halkı suya ulaşabilmek için her gün kilometrelerce yol yürüyor. Zorlukla ulaştıkları suyun ise sağlıksız ve mikroplu olması salgın hastalıkları ve ölümleri de beraberinde getiriyor. Paylaşım Vakti su kuyusu projeleriyle Afrika’ya umut oluyor. Paylaşım vakti derneği olarak Afrika da  proje yapmaya devam ediyoruz sizde projemize destek vermek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.Afrika Uganda Bölgesinde kuyularımız açılıyor. Başkente 6-7 saat uzaklıkta kırsal bölgelerde açılıyor. 

Kuyuyu cami avlusunda açıyoruz orada açmamızın sebebi de bazı köylerde gayrimüslim ve Müslümanlar iç içe yaşıyor ve buradan gayrimüslimlerde su tüketiyor hem İslamiyet’e ısındırmak amacıyla hem de kuyuya sahiplenme olmasın diye çünkü başka kişinin arsasına açıldığı zaman kuyuyu sahipleniyorlar başkalarına su vermiyorlar.

Başka kuyulara en yakın 2 km mesafede kuyularımız açılıyor. Yaklaşık 700 ile 1000 civarında kişinin faydalanabileceği yerlerde su kuyularımızı açıyoruz.

 

Kuyularımızda tamamen el işçiliği ile 1 metre çapında – 35 – 40 metre gibi derinliklerde su çıkartıyoruz.

Kuyunun içine çökmelere karşı harman tuğladan duvar örülüyor. Üst sağ betonunda artık su birikecek şekilde döküyoruz ve buradan hayvanlarda yararlanabiliyor. Galvaniz kaplı pompa mekanizmasının bağlıyoruz ve üzerine 8 x 15 cm alüminyum levhadan dövme yazıyla bağışçı ismi ve arıza anında aranacak numara tabelasını perçinliyoruz.

Kuyumuz hisseli ise iki adet sadece tek bir bağışçıya aitse 1 adet 80 x 120 ebadında saç tabela beton kaideye monte ediliyor sökülmeyecek gibi.

İstenirse bağışçımız sadece uçak biletini karşılayarak kuyunun açılışına da gelebiliyor. Kalan tüm masrafları derneğimiz karşılıyor sadece isteğimiz orda açılış esnasında yerel köylüye dağıtılmak üzere çevrenizden erzak oyuncak gibi şeyler toplarsanız oraya elimiz boş gitmemiş oluruz oradaki kardeşlerimizi de sevindiririz

Kuyunuz 1 yıl garantilidir. Fakat sürekli gezici ekibimiz var garanti bitse dahi arıza ufak tefekse ekibimiz tadilatını yapıyor. Eğer arıza büyükse bağışçıya bildiriliyor bağışçı arıza bedelini kabul etmemesi durumunda biz kendimiz yine de dernek bünyesinden kuyunun arızasının bedelini karşılıyoruz.

Kuyumuzun bedeli 20.000 TL’dir, istenirse tek kişi tarafından da açılabilir veya hisseli olarak da bağış yapılabilir hisseli olarak yapılan bağışta 1 hisse bedeli 250 TL olmak kaydıyla 80 hisse ile kuyuyu tamamlıyoruz ve hem kuyuya genel bir isim verip tabelasını oluşturuyoruz hem de bağışçı isim tabelası oluşturuyoruz ve 80 tane ismi tek tek tabelaya yazıyoruz.

Detaylı Bilgi İçin Bize Yandaki Butonlardan Arayıp Bağış Yapabilirsiniz