Kurban Kaç Hisse İle Kesilir?

   

KURBAN KAÇ HİSSE İLE KESİLİR?

 

Büyükbaş hayvanlarda en fazla yediye kadar ortak olunabilir. Bunun delili aşağıdaki hadislerdir. İbn-i Abbas (ra):”Allah Resulü ile bir seferde idik. Kurban gelip çattı, sığırda yedi kişi ortaklaşıp kestik.” (Tirmizî ve Nesâî)“Hazret-i Câbir, Resulullah ile birlikte umreden çıktıktan sonra ortaklaşa yedi kişi bir inek kestiklerini bildirir.” (Nesâî) “Sığır ve deveye birden yediye kadar kişiler ortak olabilir.” (Kâsânî, Damad, Mecma’ul Enhur)“Sığır ve deveyi ise bir kişi kesebileceği gibi yedi kişi de kesebilir. Bir insanın yalnız kendisi için aldığı bir sığıra kurban niyetiyle olmak şartıyla sonradan altı kişi daha ortak olabilir. Böyle bir kesimde eti terazi ile taksim etmek uygun olur.” (Taberânî) 

Bir kişi, yalnız başına kurban kesebileceği gibi, sığır, manda ve devede 7 kişilik ortaklığa da katılabilir. Ancak ortakların hepsi nafile bile olsa, mutlaka kurban ve ibadet niyeti ile kesime ortak olan, Müslüman ve itikadında şüphe olmayan kimselerden olmalıdır. Ortaklardan biri ibadet için değil de et niyeti ile kesmiş olsa diğerlerinin kurbanını da ifsad eder. 

Deve, sığır ve manda ise ortakların hepsinin niyeti rızası için olmak şartıyla yedi kişi için kesilebilir. Yedi kişiden fazlası caiz değildir. Yedi kişiden az mesela beş veya dört kişi ortak kesse caiz olur. Ancak ortakların hepsi nafile bile olsa, mutlaka kurban ve ibadet niyeti ile kesime ortak olan, Müslüman ve itikadında şüphe olmayan kimselerden olmalıdır. Ortaklardan biri ibadet için değil de et niyeti ile kesmiş olsa diğerlerinin kurbanını da ifsad eder. 

 Paylaşım Vakti Derneği olarak misyonumuzu bozmadan her gün daha çok kardeşimize ulaşabilecek olmanın mutluluğu ile yaşamaktayız. Afrika Kurban projesi için  bende kurban bağışlamak istiyorum diyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz