Kurban Bağışı

KURBAN

Müslüman kardeşlerimizi de kuvvetlendirmenin güzel fırsatıdır. Kurban paylaşmak, kardeşliğin, dayanışmanın ve yardımlaşmanın bir simgesidir Kurban, Allah Tealâ’nın ihsan buyurduğu varlığa bir teşekkürdür. Kurban ibadeti, mahiyet itibari ile farklı olsa da Hz. Adem’ e kadar uzanmaktadır. (MAİDE,5 /27 )

Kur’an-ı Kerim’de Yüce Mevla şöyle buyurmaktadır; İnsanın Allah’a yaklaşmasına ve O’nun rızasını kazanmasına vesile olan bir ibadettir. “Kurban” kelimesinde bu mana vardır. İnsan kurban kesmekle İbrahim Peygamber (as.) gibi Allah’a ve O’nun emirlerine bağlılığını, gerekirse O’nun rızasını kazanmak için her fedakârlığa katlanacağını göstermiş olur. Sizin için onlarda belli bir zamana kadar birtakım yararlar vardır. Sonra da kurbanlık olarak varacakları yer Beyt-i Atik ( Kabe )’dir. (HAC 33)

 Sahih  hadis kaynaklarında yer alan rivayetlerde, Hz. Peygamber (sav)  kurban bayramında Allah katında en sevimli ibadetin kurban kesmek olduğunu, kurbanın kesilir kesilmez Allah katında makbul olacağını ve kurban edilen hayvanın boynuzu, tırnağı da dâhil olmak üzere her şeyinin kişinin hayır hanesine yazılacağını ifade edip; bu ibadetin Allah rızası için yapılmasını tavsiye etmiştir

Kurban çeşitleri, Kurban Bayramı’nda kesilen sadaka kurbanı, akika kurbanı, adak kurbanı, şükür kurbanı olarak çeşitlere ayrılır

 

Akika Kurbanı Nedir

Akika kurbanını çocuğun doğduğu zamandan itibaren bulu çağına erinceye kadar olan uzun bir zaman dilimi içerisinde kesmek mümkündür.

“Her çocuk (doğumunun) yedinci gününde kendisi için kesilecek akîka kurbanı karşılığında bir rehine gibidir. Akîka kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı tıraş edilir ve ona isim verilir.”

(Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 21)

Şükür Kurbanı Nedir

Allah Teala’ya (cc.) herhangi bir konuda ve herhangi bir vesileyle şükretmek için kesilen kurban şükür kurbanıdır.

Şükür kurbanı herhangi bir durum için önceden adakta bulunulmadığı sürece farz değildir. Fakat eğer bir insan adakta bulunduysa bunu yerine getirmekle yükümlüdür.

Şükür kurbanı kesen kişi ve ailesi kurbanın etinden yiyebilir, aynı zamanda fakirlere de dağıtabilir.

 

Adak Kurbanı Nedir

Bir kimsenin dinen yapmakla yükümlü olmadığı halde Allah’tan (cc) yardım dilemek veya Allah (cc.) rızası için bir kurban kesmeyi adaması ile kesilen kurban adak kurbanıdır.

Herhangi bir sebepten dolayı adakta bulunan kişinin, istediğine eriştikten sonra adadığı adak kurbanını kesmesi ise dinen vaciptir yani gereklidir. Adak kurbanı kesen kişi, kesilen hayvanın etinden yiyemez. Adağı olan kişinin anne-baba, eş-çocuk, dede-nine gibi yakın akrabaları da adak kurbanının etinden faydalanamaz. Adak kurbanının etinin tamamı fakirlere dağıtılır.

Sadaka Kurbanı Nedir

Sadaka kurbanı kesilirken, kişi parasını verirken bunu sadece Allah rızası için yapması çok önemlidir. Kesilen kurban yoksullara dağıtılmalı, amacına uygun kesilmelidir. Kesilen kurbanın kabul olması için sadece Allah rızası düşünülmelidir. Kestiği kurban adak değil, sadaka ya da vacip olan yıllık kurbansa, kendi ve ailesi de etinden yiyebilir.

 Paylaşım vakti olarak müslüman kardeşlerimize derneğimiz ve tüm dernek üyelerimiz ile birlikte bir gönül işi olan yardımları ulaştırmak ve tüm felaketlerin sebep olduğu mağduriyetleri en aza indirgeyerek kardeşlerimizin hak ve hürriyetlerini kaybetmeden yaşamaları üzerine çalışmayı bir borç bilip, onların daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için Afrika da sadaka adak akika ve şükür kurbanlarını yoksul ailelere ulaştırıyoruz.

Detaylı Bilgi İçin Bize 0264 502 66 99 

.

Yorumlar (6)

YORUM YAZ
 1. Avatar Ramazan yesil diyorki:

  Merhaba sayın yetkili,

  Bir kaç farklı yerde sahte kesimler duydum, kesim sırasında video tarzı bir görüntü ile kurbanın bizim olduğunu gosterebiliyormusunuz.

  Mail adresinden dönüş yapabilirsiniz.

  İyi çalışmalar

  • Avatar admin diyorki:

   Efendim biz yaptığımız çalışmaları oldukça şeffaf bir şekilde yapıp bağışçımıza 1 gün içerisinde videolu prodüksiyonlu halde iletiyoruz.

 2. Avatar Merve diyorki:

  Gerçekten Allah sizlerden razı olsun. 1 ay öncesinde sizden kurban siparişi almıştım.Adımın ve soyadımın geçtiği kurban videosuyla içimi rahatlattınız, o zaman anladım kurban bağışımın doğru yere gittiğini … İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.Ben çok memnun kaldım kesinlikle güvenilir insanlar iyi ki varsınız .Paylaşım Vakti ekibine tekrardan teşekkür ediyorum.